Żłobek – hodowla nieszczęśliwych dzieci

Nowe badanie potwierdza, że nawet kilka godzin w żłobku to stanowczo za długo

Małe dzieci, które spędzają zbyt dużo czasu w żłobku, mogą cierpieć z powodu nadmiernego stresu. W badaniu stwierdzono, że poziom stresu wśród małych dzieci w żłobkach jest o około jedną trzecią wyższy niż ten, którego maluchy doświadczają w domu.

Podczas gdy dzieci pozostające pod opieką rodzica w ciągu dnia stają się coraz bardziej odprężone, u tych w żłobkach narasta niepokój. Zwiększony poziom stresu u dzieci, które spędzają więcej niż osiem godzin poza domem, stwierdzono na podstawie próbek śliny pobranych przez naukowców i zbadanych pod kątem poziomu kortyzolu, hormonu stresu.

Badanie wykazało, że stres u dzieci wywołany jest przede wszystkim tęsknotą za rodzicami. Napięcie nerwowe w tak młodym wieku może zmienić sposób rozwoju mózgu, czyniąc dzieci bardziej nieśmiałymi, wystraszonymi i podatnymi na psychozy. Wprawdzie niektóre skutki tego rodzaju stresu można odwrócić, spędzając czas z pociechami po powrocie do domu, jednakże zawsze pozostawi on ślady w rozwoju emocjonalnym dziecka.

Badanie przeprowadzono w Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii, którego zespół przebadał 112 dzieci w wieku 12-18 miesięcy.

Badane dzieci przebywały w żłobku codziennie przez 5-6 miesięcy, a poziom kortyzolu w ich ślinie mierzono rano i po południu. Hormon stresu jest markerem reakcji emocjonalnych i wzrasta, gdy wymagania dotyczące dziecka przekraczają jego zdolności do radzenia sobie w danej sytuacji.

Odczyty poziomu kortyzolu były o 32 proc. wyższe u dzieci, które przebywały w żłobku niż u tych maluchów, które zostawały w domu. Kortyzol zwykle wydziela się w podobnym rytmie, osiągając najwyższy poziom około 30 minut po przebudzeniu, a następnie spada w ciągu dnia i wieczorem.


Główna autorka badania, profesor Mary Britt Drugli, powiedziała, że małe dzieci, które nie mają w pełni rozwiniętych umiejętności społecznych i językowych, najczęściej cierpią z powodu stresu w żłobku.

„Brakuje im ich rodziców, są od nich oddzielone, a to dla nich tak samo trudne, jak przebywanie z opiekunką w domu” – mówi prof. Drugli.

Nadmierny stres fatalnie wpływa na organizm dziecka, ale rodzice mogą ograniczyć jego konsekwencje, spędzając intensywniej czas ze swoimi pociechami po popołudniu i w weekendy. Warto wtedy wspólnie spożywać posiłki, więcej bawić się z maluchami, czytać książki – czyli zapewnić dziecku bliższy kontakt, którego brakuje mu w żłobku.

Opracowano na podstawie: WP Parenting

Obraz Free-Photos z Pixabay


Portal TylkoTata jest przedsięwzięciem społecznym i istnieje tylko dzięki hojności naszych Darczyńców. Jeśli tylko podoba Ci się to, co robimy, możesz wesprzeć nas dowolną kwotą, która pozwoli nam dalej prowadzić naszą wywrotową działalność. Po prostu kliknij banner ze świnką-skarbonką i gotowe! WSZYSTKIM DARCZYŃCOM DZIĘKUJEMY Z CAŁEGO SERCA!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *